Myśl pozytywnie, bo po co negatywnie?

Oprócz komunikacji międzyludzkiej praktykujemy na co dzień komunikację ze sobą. To, co do siebie mówimy, może mieć pozytywny albo negatywny wydźwięk. Obydwa rodzaje komunikatów mają bardzo duży wpływ na to, jak sobie radzimy w życiu. Podobnie jest w sporcie. Dialog wewnętrzny może pomóc w osiągnięciu celu lub sprawić, że mimo dużego zaangażowania fizycznego sportowiec nie zajdzie tam, gdzie ustanowił swój cel.

„Myśl pozytywnie, bo po co negatywnie”

To hasło, którego nauczyłam się kiedyś od Ani Lewandowskiej, żony Roberta Lewandowskiego, ale o czym często zapominamy, również utytułowanego sportowca. Czy kiedyś zastanawiałeś się po co właściwie myślisz negatywnie? No nie. Tak po prostu jesteśmy skonstruowani, że samokrytyka i czarnowidztwo przychodzi nam łatwiej.

Jak twierdzą psychologowie sportu dr Smith i dr Keys, którzy współpracują z najlepszymi sportowcami na świecie, ludzie mają silny nawyk negatywnego myślenia. Sportowcy zdają się być jeszcze bardziej skłonni do takiego zachowania. Mogą to zmienić, a wtedy od razu staną się lepsi, ponieważ będą bardziej zrelaksowani, podekscytowani i pełni nadziei – uważają naukowcy.

Jak nietrudno się domyślić pozytywne dialog to te stwierdzenia, które wywołują pozytywne reakcje emocjonalne, np.

Stwierdzenieemocje, które wywołuje …
„Potrafię to zrobić !”ekscytacja
„Już to kiedyś robiłem” spokój
„Nie dam się pokonać”determinacja
„Zrobiłem to, dałem radę”ulga
„Muszę go pokonać”złość
„Co będzie jeśli przegramy”zmartwienie, lęk
„Ciągle nawalam”beznadzieja

Jak to działa ?

Kiedy sportowiec ma negatywne myśli, odczuwa też negatywne emocje (takie jak strach, smutek czy panika), doświadcza adekwatnych do nich zmian w organizmie (spięcie mięśni, płytki oddech, szybkie tętno) i nie może trenować czy rywalizować tak dobrze, jak by chciał, jak pozwalają mu jego umiejętności. Po prostu ciało mu na to nie pozwala.

Gdy myśli są pozytywne, odczuwa pozytywne emocje (odpręża się) i doświadcza korzystnych zmian w swoim ciele (mięśnie się rozluźniają, może lepiej się skupić, szybciej myśleć), a w ślad za tym idzie poprawne wykonanie.

Nawet kilka słów wypowiedzianych w głębi duszy może mieć ogromny wpływ na zachowanie — zarówno pozytywny, jak i negatywny.

Bramkarz broniący rzutu karnego nie ma pustki w głowie. Może pomyśleć na dwa sposoby – pozytywnie albo negatywnie.

Tak już jest, że jako pierwsze pchają się do głowy myśli negatywne, ale myślenia pozytywnego można się nauczyć i jest to jedno z tych zadań mentalnych, które wpłyną korzystnie na zawodnika.

Jak przejść o myśli negatywnych do pozytywnych

Zadanie można można wykonać w trzech krokach

  1. Uświadamianie sobie negatywnych myśli, złapania się na nich (albo złapania dziecka na wygłaszaniu negatywnych myśli)
  2. Przekształcanie myśli negatywnych w pozytywne
  3. Stosowanie wyłącznie myśli pozytywnych

Każdego ranka, przed każdym treningiem i przed każdymi zawodami postanawiaj, że będziesz zwracał uwagę na treść swojego dialogu wewnętrznego. Z czasem będzie Ci to przychodziło z coraz większą łatwością, ale wszystko zaczyna się od mocnego postanowienia.

Kiedy potrzebujesz większej pewności siebie: „Potrafię to zrobić!”, „Robiłem to już setki razy”.

Kiedy próbujesz się skupić: „Wykonam to zadanie”, „Jeszcze jeden strzał”, „Jeszcze jedna akcja”.

Kiedy próbujesz zachować spokój: „Spokojnie”, „Zrelaksuj się”, „Oddychaj głęboko”.

Kiedy próbujesz podjąć wyjątkowy wysiłek: „Nie bój się”, „Nigdy się nie poddawaj”, „Naprzód!”.

Myślę, że nic innego nie robią Cristiano Ronaldo czy Robert Lewandowski chwilę przed wykonaniem rzutu karnego. Jest wysoce prawdopodobne, że czekając na gwizdek sędziego prowadzą taki właśnie pozytywny dialog wewnętrzny. Spróbuj i ty.

Młodsze dziecko może jeszcze nie będzie umiało poradzić sobie samo z nauką wewnętrznego, ale warto go nakierować i podpowiedzieć posługując się choćby przykładem tych znakomitych piłkarzy.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s