Tankuj emocje !

Co roku miliony dzieciaków rozpoczyna swoje zmagania w sporcie. W tym samym czasie tyle samo rzuca sport na dobre. Szacuje się, że ok. 70% młodych sportowców rezygnuje z uprawiania sportu przed ukończeniem trzynastego roku życia. Niestety, większość z nich już nigdy więcej do sportu nie wraca.

Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest to, że sport przestaje im sprawiać frajdę. Tracą radość z samej aktywności fizycznej, rywalizacji, spotkań ze sportowymi rówieśnikami itd. Przypomnijmy sobie, dlaczego tak wszyscy kochamy sport. Bo sport to emocje. A człowiek już tak ma, że jak coś wywołuje u niego emocje, to nie może być wobec tego obojętny.

Ostatni wywiad Roberta Lewandowskiego (Podcast Wojewódzki/Kędzierski w Newonce Radio) pokazał jak ważne są emocje w sporcie na każdym etapie, nie tylko dziecięcym. Mimo ogromnych sukcesów Roberta i pozycji, jaką ma w piłkarskim świecie powiedział:

Coś we mnie w środku zgasło. I tego nie da się przeskoczyć. Chcę więcej emocji w swoim życiu.

Robert Lewandowski

W przypadku naszego mistrza chodzi oczywiście o grę w Bayernie Monachium, bo serca do piłki nie stracił i wciąż jest nienasycony. Ale co z młodym sportowym narybkiem? Co zrobić by im się wciąż chciało?

Foto: instagram RL9

Amerykańskie prężnie działające stowarzyszenie Positive Coaching Alliance stoi na stanowisku, że sukces jakim jest wytrwałość w sporcie opiera się na ciągłym napełnianiu emocjonalnego baku. Propagatorzy teorii uznają, że nasze dzieci są jak samochody, których emocjonalne baki trzeba wciąż napełniać. Tak jak samochód, który na rezerwie daleko nie ujedzie, tak twoje dziecko stanie w miejscu, jeśli w jego emocjonalnym baku będzie pusto. Ci, których emocjonalne baki pozostają puste, łatwo się zniechęcają, zaś ci, których baki są wypełnione, pozostają optymistyczni i nastawieni na działanie. To tak jak u Roberta w Bayernie – bak się opróżnił, skończyły się emocje, a jak nie ma ekscytacji to nie ma chęci.

Doceniaj regularnie swojego sportowca. Chwal za wysiłek, poświęcenie i zaangażowanie, nie za wynik. Już sam fakt, że młody piłkarz, pływak czy karateka poszedł na trening jest godne pochwały. Doceniaj za każdy postęp, który zrobił. Osiągnięcie go kosztowało sporo wysiłku. Niech wie, że było warto i że warto robić to nadal.

Ucz dziecko znaczenia emocji w sporcie i umiejętności napełniania swojego emocjonalnego baku. Z każdego treningu czy meczu można wynieść coś dobrego, zrobić progres, nauczyć się nowej umiejętności albo chociaż miło i pożytecznie spędzić czas. Warto, by dziecko miało ciągłą świadomość swojego rozwoju i tego, że z każdym treningiem pracuje na lepszą wersję siebie. Wtedy odnajdzie sens w tym co robi.

To nam kobietom generalnie łatwiej mówić o emocjach, więc uświadom sobie jaką masz moc 💪🙌

Przy okazji pragnę ci przypomnieć moje dwa artykuły, które są moim zdaniem mocno związane z teorią napełniania emocjonalnych baków.

O tym jak wzmocnić u dziecka motywację napisałam w poście Czy umiesz motywować dziecko? a o tym, jak sprawić, by w siebie uwierzyło pisałam tutaj Wiara w siebie, wiara w dziecko.

O samej teorii wypełniania emocjonalnych baków przeczytasz więcej na anglojęzycznej stronie Positive Coaching Alliance

Miłej lektury 🙂

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s