Sportowiec wegetarianin

W ostatnich latach obserwujemy wzrost popularności diety wegetariańskiej. Ale czy dieta bez mięsa jest dobra dla młodego sportowca?

Coraz więcej osób decyduje się na rezygnację z mięsa lub znaczne ograniczenie jego ilości bądź to z powodów etycznych, bądź zdrowotnych. Wśród nich są również sportowcy.

Czy trenując sport można stosować dietę wegetariańską bez szkody dla zdrowia i wyników sportowych? Zbadał to ostatnimi czasy Dilip Ghosh z australijskiego Nutriconnect i w swoim raporcie, zaprezentowanym podczas IFT Annual Meeting & Expo®, przekonywał, że tak.

Według Ghosha jest możliwe pokrycie potrzeb żywieniowych daniami bezmięsnymi. Przy czym szczególną uwagę należy zwrócić na te składniki, które zazwyczaj dostarczane są głównie przez dania mięsne, a są istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu – szczególnie żelazo, którego brak może negatywnie wpływać na osiągi sportowe.

Ghosh podkreśla, że prace historyków potwierdziły, że w starożytności dieta potrzebujących siły gladiatorów była oparta przede wszystkim o dania warzywne. Również dzisiaj w różnorodnych dyscyplinach sportowych wegetarianie odnoszą sukcesy – obejmuje to zarówno dyscypliny siłowe (kulturystyka, MMA) jak i te wymagające ogromnego wydatku energetycznego jak np. biegi maratońskie czy tenis.

Dieta wegetariańska co do zasady nie jest niedoborowa. Może zapewnić tyle samo makroskładników oraz mikroelementów co dieta mięsna.

Wegetarianie bez problemu dostarczają wystarczających źródeł węglowodanów i tłuszczów i to często zdrowszych i bardziej urozmaiconych niż „zjadacze” mięsa. W menu wegetarianina znajdziesz w końcu mnóstwo kasz, makaronów, ryżu, mąk, zdrowych olejów, awokado, orzechów czy pestek.

Problemem wegetarian może być ewentualny niedobór białka. Podkreślam „ewentualny”, bo jak dowodzą badania dobrze rozpisana dieta wegetariańska jest tak samo wartościowa jak dieta z wykorzystaniem mięsa. Zresztą wegetarianie, w przeciwieństwie do wegan, jedzą produkty odzwierzęce, czyli jajka, mleko i nabiał, tak więc o źródła białka nie powinni się martwić. Jeśli uzupełnią je o zboża i strączki to w zasadzie dostarczą wszystkich aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wracając jednak do pytania zadanego na początku:

Czy dieta wegetariańska jest dobra dla młodego sportowca?

To be veggie or not to be

Najważniejszym aspektem w żywieniu dorastającego człowieka jest troska o harmonijny wzrost i rozwój jego organizmu. Biorąc pod uwagę intensywny rozwój młodego sportowca i nakładające się na to spore obciążenia treningowe, musimy dostarczać mu z dietą adekwatnej ilości kilokalorii oraz właściwych proporcji makroskładników, czyli białek, tłuszczów i węglowodanów.

Jeżeli dieta młodego sportowca będzie obfitowała w różnorodne źródła białka, może być z powodzeniem stosowana bez szkody dla zdrowia, rozwoju i wyników sportowych. Pamiętać jednak trzeba, że u wegetarian niektóre ze składników mogą być niedoborowe, jak na przykład ważne dla sportowców żelazo, cynk, czy witamina B12 (ale to bardziej u wegan), więc należy co pewien czas badać ich poziom we krwi i ewentualnie zastosować suplementację.

Osobiście zachęcam do wypróbowania diety wegetariańskiej, sama jestem na niej od 23 lat i moje wyniki badań są bez zarzutu. Jeśli twój młody sportowiec z jakichkolwiek względów chce przejść na dietę roślinną to nie ma do tego najmniejszych przeciwskazań, ale radziłabym robić to, przynajmniej na początku, pod okiem dietetyka. Wtedy odbędzie się to bez najmniejszego uszczerbku na zdrowiu, a wręcz młody człowiek może tylko zyskać. Bo np. wegetarianie spożywają większą ilość warzyw i owoców, zdrowych źródeł tłuszczy co jak wiadomo może wyjść tylko na plus. Dodatkowo energię spożytkowaną na trawienie mięsa organizm wegetarianina spożytkuje na dodatkową sesję ćwiczeń.

Jeśli nie chcesz, aby Twoje dziecko zostało wegetarianinem, albo młody sportowiec nie wyobraża sobie rezygnacji z kotlecika (wcale do tego nie namawiam) to usilnie zachęcam do bezmięsnych dni. Myślę, że 2-3 dni w tygodniu, gdzie kotleta zastąpi świetne danie wegetariańskie, wyjdą tylko na zdrowie.

Dieta roślinna jest poza tym bardzo urozmaicona, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Niektóre z dań łudząco przypominają smakiem dania mięsne, więc można czasem zastosować małe oszustwo 😉

Na zachętę mam dla was przykładowy tygodniowy jadłospis wegetariański z przepisami i listą zakupów. Może was zainspiruje i zachęci do zmian.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s