Większość dzieci i młodzieży lubi gry video i od tego chyba nie uciekniemy. Zewsząd dochodzą nas – rodziców głosy, że to złe, że niekorzystnie wpływa na młode organizmy na wielu płaszczyznach. Ale czy w graniu są same minusy? Czy młody sportowiec może coś zyskać grając w wolnym czasie na komputerze czy konsoli?

Okazuje się, że jest kilka aspektów, które gry video mogą poprawić.
- Koordynacja. Poruszając się w grze komputerowej dzieci muszą skoordynować swoje zmysły – to co widzą i słyszą – z odpowiednim ruchem ciała.
- Szybkie podejmowanie decyzji. Większość gier opiera się na rozwiązywaniu problemów. Gracz musi ocenić otoczenie i przewidzieć następny krok. W wielu przypadkach decyzje te muszą zostać podjęte w ułamku sekundy. Szybkie i pewne rozwiązywanie tych problemów online może być pomocne przy podejmowaniu decyzji na boisku.
- Pamięć. Gracze muszą pamiętać zasady gry oraz swoje i przeciwnika wcześniejsze kroki. Na boisku zawodnik też musi zapamiętać założenia trenera oraz wiedzę na temat przeciwnika
- Wielozadaniowość. Granie w gry wideo może pomóc graczowi nauczyć się wielozadaniowości. Gracze muszą przewidywać ruchy innych, kierować swoją postacią, wypatrywać zagrożeń i analizować. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się gry strategiczne. Zawodnik, umiejący sprawnie analizować i kierować swoją grą jest cennym członkiem zespołu.
- Skupienie. W grach z reguły wiele się dzieje. Umiejętność skoncentrowania się na tym co dzieje się w grze przyda się z pewnościom graczom na boisku.
Niektóre dzieci grają online ze znajomymi. Tworzą sojusze i negocjują plany. Uczy to pracy w grupie, a taką też jest przecież gra w drużynie piłkarskiej.
A gdy ty grasz z dzieckiem, niewątpliwie wasza więź się pogłębia. Nigdy nie opanowałam pad’a do Playstation, ale ile przy tym było śmiechu 🙈

Granie w gry wideo ma kilka zalet. W rzeczywistości dzieci, które dobrze sobie z nimi radzą, uzyskują wyższe wyniki w testach IQ. Z grami jest jak z wieloma rzeczami w życiu – mogą być po dobrej lub złej stronie mocy. To od nas zależy, czy będą dla naszych dzieci zagrożeniem, czy pomogą im w rozwoju. Ustal zdrowe granice. Równowaga jest kluczowa.
