Cierpka wiśnia i jej zalety

O sposobach radzenia sobie z regeneracją powysiłkową pisałam w artykule DOMS czyli ból mięśni i 10 sposobów jak go zmniejszyć, i warto w okresie przygotowawczym sobie je przypomnieć. Tym wpisem chciałabym przybliżyć wam jeden ze sposobów – spożycie wiśni cierpkiej.

Od 2006 roku, kiedy to naukowcy udowodnili skuteczny wpływ soku z wiśni cierpkiej na regenerację mikrourazów mięśni, popularność tego suplementu w sporcie sukcesywnie rośnie.

Owoce wiśni są niskokaloryczne i zawierają dużo wartościowych składników odżywczych i aktywnych biologicznie związków. Znajdziesz w nich przede wszystkim :

  • polifenole
  • antocyjany
  • błonnika pokarmowego
  • karotenoidy
  • tryptofan
  • serotoninę
  • witaminę C
  • potas
  • tryptofan, serotonina i melatonina

Ta mieszanka powoduje, że wiśnia cierpka to wręcz wymarzony suplement na regenerację. Ma działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, zmniejsza bolesność mięśni, reguluje ciśnienie krwi, ma korzystny wpływ na profil lipidowy (cholesterol i te sprawy), zmniejsza bolesność stawów, poprawia sen, nastrój i funkcje poznawcze.

Wiśnie jedzone jako owoc będą miały swoje korzystne działanie, ale trzeba by ich zjeść ok. 100 sztuk. Dlatego wygodniejszym rozwiązaniem wydaje się zażywanie suplementów zawierających wyciąg z owoców.

Stężenie cennych składników w wiśni zależy od wielu czynników, m.in. od odmiany. Najcenniejszą odmianą jest wiśnia Montgomerency, ale dobra będzie każda cierpka (szukajcie na opakowaniu suplementu nazwy „Prunus cerasus L.”)

Na rynku suplementów znajdziesz wiśnię w postaci soku, koncentratu soku, w proszku do rozpuszczenia i w kapsułkach.

Dawki obniżające stany zapalne powstałe podczas wysiłku to 250-300 ml w soku, 30 ml w koncentracie i 1-2 dawki w kapsułkach. Należy go zażywać tak długo, aż tzw. zakwasy nie miną.

Niestety nie jest to suplement tani, w dodatku na polskim rynku wybór jest niewielki.

Wiśnię cierpką, bez względu na formę, warto zażywać wieczorem, gdyż ma jeszcze jedną cenną zaletę. Zawiera tryptofan, który wpływa na wydzielanie melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za dobry sen, który odgrywa ogromną rolę w procesie regeneracji.


Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s