Nadwaga młodych piłkarzy

Większość z was zapewne myśli, że problem nadwagi nie dotyczy młodych sportowców. Rzeczywiście większość dzieci regularnie uprawiających sport ma prawidłową masę ciała, ale z mojego doświadczenia wiem, że nawet 5 treningów tygodniowo plus weekendowy mecz nie są gwarancją szczupłej sylwetki. Problem nadwagi nasilił się w ostatnim czasie w związku z pandemią i zdalnym nauczaniem.

Jeżeli twój piłkarz, pomimo codziennej aktywności fizycznej (nie muszą to być treningi, wystarczy rower, spacer itp.) ma nadprogramowe kilogramy to wiedz, że dzieje się coś niedobrego. Najczęstszą przyczyną takiej sytuacji będą złe nawyki i wybory żywieniowe albo problem zdrowotny (zaburzenia hormonalne, psychiczne, genetyczne itp).

Największym błędem, jaki popełniają rodzice takich dzieci, jest pozostawienie problemu do samoistnego rozwiązania. Nie czekajcie, aż dziecko „wyrośnie” z otyłości. Zmiany, jakie zachodzą w ciele otyłego dziecka, czy dziecka z nadwagą się toczą i nie warto czekać z ich zatrzymaniem, bo im dalej w las tym stan poszczególnych narządów jest coraz gorszy.

Co powinieneś zrobić jako rodzic? Zacznij od sprawdzenia, czy dziecko ma nadwagę (otyłość rozpoznasz gołym okiem). Jeśli nie wiesz jak to zrobić napisz do mnie, albo zwróć się do swojego lekarza rodzinnego. Jeśli problem dotyczy twojego dziecka, nigdy nie próbuj odchudzać go na własną rękę ! Dziecko to rozwijający się organizm i jego dieta musi być zbilansowana. Samodzielna redukcja może spowodować zahamowanie wzrostu, problemy hormonalne, problemy z układem kostno-stawowym, brak energii i wiele innych poważnych konsekwencji. Oddaj dziecko pod opiekę dietetyka, a zobaczysz, że efektem będzie zdrowa budowa ciała, więcej energii życiowej, więcej samoakceptacji, a przede wszystkim zaszczepienie w dziecku zdrowych nawyków żywieniowych, które są kapitałem na lata. Jeśli jesteś zainteresowany współpracą ze mną, zajrzyj tutaj https://mamapilkarza.com/blog-feed/

Zachęcam was gorąco do obejrzenia ciekawego filmu przygotowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli pojawią się wam jakieś pytania śmiało do mnie piszcie.

https://fb.watch/3-13un-Ze2/

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s