Wielu z moich podopiecznych to młodzież. Około 50% z nich deklaruje, że nie lubi ryb. Są one jednak na tyle ważne w diecie, że warto nie ustawać w poszukiwaniu przepisów, które jednak przejdą weryfikację dzieci pomyślnie.

Jednym z dobrych sposobów na rybnego niejadka jest zaserwowanie mu tuńczyka. Tuńczyk jest specyficznym, bo czerwonym mięsem rybim, cenionym przede wszystkim za bardzo dużą zawartość białka i niską kaloryczność. Przepis na steka z tuńczyka podałam wam tutaj
Sposób na dorsza z kolei, który kiedyś proponowałam, znajdziesz tutaj
Dzisiaj kilka nowych przepisów, które wybrałam pod kontem dzieci, które nie przepadają za rybnym smakiem
Mielone z tuńczyka
Z tuńczyka, tym razem z puszki, można też zrobić kotlety, do złudzenia przypominające te z mięsa mielonego.
Składniki:
- 2 puszki tuńczyka w sosie własnym
- 1 jajko
- bułka tarta
- cebula, sól, pieprz, koperek
Cebulę kroisz w kosteczkę. W misce łączysz z pozostałymi składnikami. Dodajesz tyle bułki tartej, żeby konsystencja umożliwiała formowanie kotletów. Smażysz kotleciki na średnim ogniu. I tyle. Z podanego przepisu możesz zrobić też fishburgera. Pycha !

Złote medale z łososia
Który sportowiec nie marzy o złotym medalu? Póki co dostanie rybny, po to, żeby kiedyś zdobywać te prawdziwe.
Medale są chrupiące i być może swoją formą zachęcą dzieci do skosztowania. Z przepisu możesz zrobić też paluszki rybne, które będą zdrową alternatywą dla kupnych (w którym mięsa ryb jest tyle co na lekarstwo, a do tego mnóstwo zbędnych dodatków). Kiedy próbowałam ten przepis mój młodszy syn powiedział: Mamo czy możesz je robić częściej? To dla mnie najlepsza recenzja

Składniki:
- 50g drobnej bułki tartej + do panierowania
- 250 g ziemniaków
- 300 g fileta z łososia bez skóry
- 1 łyżka koperku suszonego
- 1 jajko
- Pieprz biały, sól, olej rzepakowy
Sposób przygotowania:
- Ziemniaki obierz, pokrój w kostkę i ugotuj
- Zmiksuj razem ziemniaki, łososia pokrojonego w kostkę, bułkę tartą, jajko, sól, pieprz, koperek. Jeśli masa jest zbyt rzadka śmiało dodaj jeszcze bułki tartej
- Z przygotowanej masy formuj medale (lub paluszki) i panieruj w bułce tartej.
- Smaż na patelni na oleju rzepakowym lub ryżowym (polecam ten drugi, gdyż nie jest tak mocno wchłaniany przez potrawy) aż się zarumienią z każdej strony, a następnie odsącz z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym.
Medale są zaskakujące w smaku. Konsystencją przypominają nuggetsy z sieci restauracji, których nazwy nie wspomnę. Z zewnątrz są bardzo chrupiące, wewnątrz spreżyste jak gąbka. Smak ryby jest słabo wyczuwalny, mój syn myślał, że to kotleciki serowe. Mnie z kolei przypominają placki ziemniaczane. Ciekawe, jakie będą wasze wrażenia.
Dorsz w boczku
To przepis dla tych, którzy kochają mięsko, ale są skłonni do kompromisów.
- 40 dag filetów z dorsza (najlepiej polędwiczki)
- 8 plastrów boczku wędzonego
- 1 łyżeczka ziół prowansalskich
- 25 ml olej rzepakowy
- sól, pieprz do smaku
Filety dokładnie umyć, osuszyć i oprószyć z obu stron pieprzem, solą oraz ziołami prowansalskimi. Każdy z kawałków ryby owinąć starannie plastrami boczku.

Na patelni rozgrzać 25 ml oleju, a następnie ułożyć roladki tak, aby do siebie nie przylegały. Roladki smażyć na wolnym ogniu, aż do zrumienienia boczku, przewracając je od czasu do czasu. Roladki możesz też upiec w piekarniku.
Pasta z wędzonej ryby

Rybę wędzoną (makrelę, pstrąga, tuńczyka) zmieszaj z serkiem wiejskim, ugotowanym i pokrojonym w kostkę jajkiem na twardo, szczypiorkiem, pokrojonym w kostkę ogórkiem kiszonym, majonezem i ewentualnie ketchupem.
Przez to, że w paście są ogórki kwaszone, jajka, majonez i ketchup to rybny smak jest mniej wyczuwalny.
Pasta smakuje najlepiej ze świeżą bagietką lub tostem z żytniego chleba.