Dieta na koncentrację

Czy to co sportowiec spożywa ma wpływ na koncentrację? Zdecydowanie tak.

Mózg do pracy potrzebuje BEZWZGLĘDNIE dostarczenia z pożywieniem dwóch składników: WODY I GLUKOZY

Woda

Mózg składa się w ok. 70% z wody. Przestaje więc funkcjonować prawidłowo, jeśli sportowiec jest odwodniony. Bez prawidłowego nawodnienia traci koncentrację już po 3-4 godzinach. Czuje się zmęczony, ospały i nie może się skupić. Dlatego ważne jest, aby wypijać 7-8 szklanek wody dziennie, regularnie co 2-2,5 godziny. Pierwszą szklankę warto wypić zaraz po przebudzeniu. Odwodniony po nocy organizm od razu poczuje ulgę i zacznie prawidłowo funkcjonować.

Należy pić wodę mineralną nisko lub średnio zmineralizowaną, niegazowaną. Jeśli Twoje dziecko nie przepada za samą wodą dodaj sok z cytryny lub pomarańczy. Dobrym źródłem nawodnienia są herbaty owocowe i ziołowe (bez cukru)

Zrezygnuj z napojów słodzonych.

My dorośli mamy problem z regularnym piciem wody, nie oczekuj więc, że dziecko samo będzie sięgać po nią co 2 godziny. Warto mu o niej przypominać.

Dobrym sposobem jest zaznaczyć na butelce pisakiem podziałkę, opisać godziny i pilnować, żeby woda znikała z niej w określonym czasie.

Drugi sposób jest taki: wprowadź zasadę – po każdej wizycie w toalecie dziecko wypija szklankę wody.

Glukoza

Glukoza to cukier prosty, którym żywi się mózg. Mózg potrzebuje dziennie ok. 180g glukozy. Nie oznacza to, że masz dawać dziecku do picia glukozę, ale zadbać, żeby organizm miał z czego ją sobie wyprodukować. Kto widział moje szkolenie o żywieniu około treningowym (znajdziesz go tutaj) ten wie, że glukoza powstaje przede wszystkim z węglowodanów. Zadbaj więc, żeby w każdym posiłku obecne były węglowodany: dla przypomnienia makaron, ryż, kasze, pieczywo.

Co jeszcze?

Tłuszcze

Wspomniałam wyżej, że mózg w dużej mierze składa się z wody, pozostała część to głównie tłuszcze, zwłaszcza wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i omega-6. Konieczne jest więc dostarczenie uch z dietą. Dobre źródła tych kwasów to: tłuste ryby morskie (łosoś atlantycki, makrela, sardela, szprot, śledź), oleje: lniany, z orzechów, słonecznikowy, rzepakowy, oliwa z oliwek, pestki dyni, słonecznika, algi morskie, orzechy włoskie, len, migdały, sezam, awokado.

Witaminy z grupy B

Do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego konieczne jest też dostarczenie witamin z grupy B. Zadbaj, żeby w waszym menu gościły:

* produkty zbożowe pełnoziarniste (pieczywo, płatki, otręby, makarony, kasze). Pełnoziarniste dlatego, że to głównie w otoczce ziarna znajdują się drogocenne witaminy. Biała, oczyszczona mąka ma ich niewiele.

* zielone warzywa (brokuły szpinak, zielony groszek)

* mleko i produkty mleczne

* mięso, ryby, jaja

Magnez

Równie waży w kontekście układu nerwowego jest magnez. Jego brak może przekładać się na problemy ze snem, większą impulsywność i gorsze radzenie ze stresem, co ma bezpośrednie przełożenie na problemy z koncentracją.

Dobre źródła magnezu to

*kakao,

*czekolada,

*banany,

*pełnoziarniste produkty zbożowe,

* orzechy,

*suszone owoce (daktyle, figi, morele),

* pestki dyni i słonecznika

Czego unikać by koncentracja była na dobrym poziomie?

* głodówek – mózg potrzebuje REGULARNYCH dostaw paliwa!

* cukrów prostych – słodyczy i napojów słodzonych, gdyż ich nadmiar powoduje rozdrażnienie, nadpobudliwość

* dań typu fast food – zawierają duże ilości cukru i soli i ich niekorzystny wpływ na zdrowie dotyczy nie tylko układu nerwowego. Fast Food’om mówimy NIE!

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s