Stopy piłkarza

Dorośli piłkarze podczas jednego meczu potrafią przebiec 5-10 kilometrów. Nacisk na stopę biegnącego gracza jest nawet czterokrotnie większy od jego masy (czyli mniej więcej 300 kg). Dodatkowo piłka nożna to sport kontaktowy i momentami brutalny, co często odczuwają też piłkarskie stopy. Do tego dochodzi kilka godzin treningu dziennie w butach z tworzywa i równie sztucznych skarpetach piłkarskich. Tego nie wytrzymają żadne stopy.

Problemu nie mają najmłodsi gracze, co moim zdaniem związane jest z mniejszą ilością treningów, mniejszą kontaktownością gry i niską masą ciała przeciwników. Kiedy jednak w wieku kilkunastu lat treningi odbywają się codziennie, a przeciwnik, który metalowym korkiem naskoczy na stopę waży 80 kg, to efekt jest łatwy do przewidzenia. Prędzej czy później piłkarz spotka się z podologiem.

Jakie są najczęstsze problemy stóp piłkarzy?

👣 krwiaki paznokciowe

Powstają pod wpływem ostrego urazu, np. kopnięcia piłki, licznych nadepnięć lub kumulacji mikro urazów podczas treningów czy przez twarde obuwie (przy grze na mrozie). Brak dostępu powietrza w bucie, wilgoć i krew są idealnym środowiskiem dla namnażania się drobnoustrojów. Krwiaki mogą stać się źródłem infekcji bakteryjnych. Najlepszą reakcją jest szybka wizyta u podologa, który zrobi w płytce niewielki otwór i uwolni krew, póki jest świeża. Lepiej nie czekać, bo duży krwiak (albo jak to często bywa krwiak na krwiaku) spowoduje odpadnięcie paznokcia, co zdarza się naprawdę bardzo często. O dziwo bez paznokcia można grać, ale trzeba cierpliwości i właściwej pielęgnacji, żeby nowa płytka odrosła jak należy.

👣 grzybica stóp i paznokci

Grzybica może zaatakować skórę stóp lub paznokcie. Najczęściej pojawia się między palcami (zwykle trzecim i piątym). Wszystko przez pot, wilgoć i wyższą temperaturę w butach, a także częste wizyty w szatniach piłkarskich, pod wspólnymi prysznicami i w siłowniach, gdzie jeden zawodnik zaraża się od drugiego. Jak rozpoznać grzybicę? Na początku skóra między palcami staje się zaczerwieniona, piecze i swędzi. Później pojawiają się na niej drobne pęcherzyki. Grzybica szybko atakuje pozostałe palce, paznokcie, a nawet pięty i podbicie. Jak ją leczyć?

Grzybicy najlepiej zapobiegać stosując często preparaty ochronne dostępne w aptekach i drogeriach (Undofet, Steper itp). Podobnie gdy grzybica dopadnie stopy piłkarza warto zajrzećdo apteki. Z reguły środki przeciwgrzybicze działają bardzo dobrze, ale obserwujcie stopy, bo ta dolegliwość lubi powracać.

👣 nadpotliwość stóp

Sztuczny materiał obuwia dla piłkarzy oraz wysiłek fizyczny wzmagają powstanie ciepła i wilgoci w okolicy stóp. Nadmierna potliwość może także wynikać z częstych stresogennych sytuacji. Nigdy nie zapomnę mojej pierwszej wizyty w bursie i korytarza w którym wietrzyło się ok. 100 par butów piłkarskich 😉

Nadpotliwość stóp objawia się nadmierną pracą gruczołów potowych i wzmożonym wydzielaniem potu. Namnażające się w tym miejscu drobnoustroje powodują powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Buty skórzane dają dużo lepszy komfort dla stóp, ale mają swoje wady, októrych pisałam we wcześniejszym artykule LINK

👣 wrastające paznokcie

To choroba wielu sportowców, nie tylko piłkarzy. Zmagają się z nią zarówno tenisiści, miłośnicy siatkówki, jak i koszykarze. Wrastające paznokcie utrudniają bieganie, a nawet chodzenie. Pierwsze objawy to ostry ból, zaczerwienienie, z boku paznokcia pojawia się stan zapalny. Piłkarze nosząc zbyt ciasne buty sportowe narażają paznokcie na jego wzrost w głąb skóry. Również ciężkie uderzenia, nadepnięcia i urazy, które zdarzają się podczas walki o piłkę, mogą zmienić kształt paznokcia, przez co stają się bardziej podatne na wrastanie. Schorzenie należy leczyć u podologa a polega ono na założeniu klamry na poznokieć, która uniemożliwi wrastanie.

👣 pęcherze

Buty piłkarzy często powodują otarcia i pęcherze. Tworzące się bąble mają za zadanie chronić skórę, a płyn, który je wypełnia ma właściwości antybakteryjne. Co zrobić z pęcherzem? Jeśli nie utrudnia chodzenia, czy biegania, najlepiej pozostawić, aż płyn sam się wchłonie. Jeśli jednak odczuwany jest dyskomfort, można pęcherz przebić sterylną igłą. Należy także zdezynfekować to miejsce, a następnie założyć opatrunek, żeby uniknąć zakażenia. Przez kilka dni warto ochraniać miejsce plastrem na pęcherze, aby skóra się zagoiła i uodporniła. Nie zaleca się smarowania pęcherze, bo może to wydłużyć gojenie.

👣 odciski

Najlepiej do nich nie dopuścić, ale jak już są i bolą to należy usunąć je w gabinecie podologicznym. Samemu w domu się ich nie pozbędziecie, ale widząc pierwsze objawy warto smarować stopy remem/maścią z dużą dawką mocznika, który zmiękczy skórę i być może uchroni przed odciskiem.


👣 kurzajki

Podobnie jak grzybicą, kurzajkami łatwo się zarazić w piłkarskiej szatni. Gdy zauważymy u dziecka pierwsze objawy należy szybko reagować, bo na stopach, które są wciąż narażone na pot i wilgoć, uwielbiają się namnażać rozrastając się czasem na całą stopę. Z mojego doświadczenia mogę polecić preparat Wartix do kupienia w aptece. Działa zamrażając skórę w miejscu kurzajki. Po pewnym czasi kurzajka odpada a w jej miejscu tworzy się „nowa” skóra. Zabieg nie należy do przyjemnych ale jest bardzo skuteczny.

Ponieważ stopy piłkarzy to ich kapitał, powinni pamiętać o odpowiedniej ochronie i pielęgnacji. Oto kilka rad:

👣 skarpetki powinny być bawełniane, najlepiej z jonami srebra, które mają działanie antybakteryjne

👣 dobrze wycieraj stopu po kąpieli, zwłaszcza między palcami

👣 często stosuj kosmetyki przeznaczone do stóp, które łagodzą podrażnienia i mają działanie antybakteryjne

👣 w kremach do stóp powinny się znaleźć mentol, rumianek, szałwia, mocznik, aloes czy pantenol, gdyż mają działanie kojące

👣 wybór dobrze dopasowanych butów zarówno piłkarskich jak i codziennych jest kluczowy

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s