Trening balansu

Po opublikowaniu ostatnio treningu stabilizacyjnego zainteresowaliście się ćwiczeniami z tzw. beretem stabilizacyjnym. Tym, którzy chcą jeszcze bardziej rozwijać umiejętności motoryczne, stabilizację i czucie ciała chciałam polecić TRICKBOARD.

Trickboard to specjalna deska, na której balansuje się na twardym wałku. Sprzęt przede wszystkim rozwija zdolności motoryczne, zwiększa czucie własnego ciała (tzw. propriocepcję) czyli komunikację mięśni i ścięgien z mózgiem.

Początkowo trickboard wykorzystywany był do trenowania na sucho surfingu i kitesurfingu. Jego zalety docenili jednak szybko trenerzy innych dyscyplin i obecnie trickboardy wykorzystywane są w wielu klubach do wykonywania ćwiczeń nawet z ciężarami czy piłkami.

Wielką zaletą tego przyrządu jest fakt, że można trenować na bardzo niewielkiej przestrzeni, np. w domu.

W czym pomaga trickboard?

  • poprawia czucie głębokie
  • wzmacnia mięśnie całego ciała
  • poprawia motorykę
  • zastępuje ćwiczenia korekcyjne kształtując postawę
  • rozwija zmysł równowagi
  • zwiększa odporność na kontuzję wzmacniając stawy
  • poprawia pracę mózgu

Niestety cena desek jest wyższa niż beretów stabilizacyjnych (kosztują ok. 250 zł), kto jednak chce wejść na wyższy poziom grania w piłkę powinien przemyśleć zakup. W internecie znajdziecie całkiem bogatą ofertę oraz mnóstwo ćwiczeń z trickboardem, pamiętać jednak należy, że nie są to proste ćwiczenia i przynajmniej na początku przyda się asekuracja.

Deski mają rozmiary a wałki różnią się materiałem. Te z korka są dedykowane dla początkujących, dla tych bardziej zaawansowanych wykonane są z tworzywa.

Kiedy już wybraliśmy deskę trickboard odpowiednią dla siebie, możemy właściwie od razu rozpocząć zabawę i mieć satysfakcję z ćwiczeń. Nie potrzeba żadnych specjalnych metod treningowych. Wystarczy znajomość podstawowych ćwiczeń, takich jak brzuszki, pompki czy przysiady. Na początek ważne jest opanowanie samego balansowania na desce. Kiedy już to zrobimy, liczba ćwiczeń na wałku i desce jest praktycznie nieograniczona, zależy jedynie od wyobraźni i potrzeb osoby trenującej. Podkreślić jednak trzeba, że już samo balansowanie na desce daje świetne i zauważalne efekty. Poziom komplikacji i zaawansowania ćwiczeń na trickboardzie będzie wzrastał wraz ze wzrostem naszych możliwości i pewności siebie, co z kolei przełoży się na wymierne efekty.

A w skrócie początki zabawy Kuby z trickboardem wyglądały tak:

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s