Przetrenowanie

Czy może dotyczyć dzieci i młodzieży?

Sportowcy dość często czują zmęczenie. Można by powiedzieć, że ci którzy trenują codziennie, doświadczają go nieustannie. Gdy zmęczenie zaczyna się kumulować, dochodzi do przetrenowania.

Jak pisze Kirsten Peterson w „Podręczniku psychologii sportowej” powodów przetrenowania jest zwykle kilka naraz. Są to przede wszystkim zbyt długie lub zbyt intensywne sesje treningowe, progresja wprowadzana zbyt szybko, zbyt mało czasu na zregenerowanie się. Bardzo często przetrenowanie następuje wówczas, gdy pojawiają się dodatkowe czynniki jak niewłaściwa dieta, gorszy ogólny stan zdrowia, mała ilość snu i stresy środowiskowe, jak np. szkoła czy problemy rodzinne.

Należy zaznaczyć, że przetrenowanie to nie jest po prostu większe zmęczenie. Ma ono poważne konsekwencje dla układu hormonalnego, immunologicznego, neurologicznego i dla psychiki. Zmęczenie mija zwykle na drugi, trzeci dzień, natomiast z przetrenowania wychodzi się tygodniami.

Objawy przetrenowania to najczęściej:

⏬ Obolałe, ciężkie mięśnie

⏬ Szybkie uczucie zmęczenia

⏬ Utrata motywacji

⏬ Zaburzenia serca

⏬ Wyższe ciśnienie

⏬ Wyższe niż zwykle tętno spoczynkowe

⏬ Bezsenność

⏬ Nadmierne pobudzenie i drażliwość

⏬ Niepokój

⏬ Depresja

⏬ Problem z koncentracją

⏬ Gorsza koordynacja

⏬ Brak apetytu

Jak widać objawy przetrenowania widoczne są zarówno ze strony ciała jak i psychiki.

Szczęśliwie przetrenowanie jest stanem dość rzadkim, dotykającym raczej amatorów trenujących bez nadzoru i zachowywania zasad, sportowców wyczynowych, ale rzadko małych piłkarzy (co nie znaczy że nie występuje). U dziecka trenującego nawet 5 razy tygodniowo musiałoby nałożyć się jeszcze kilka innych czynników, aby można było podejrzewać przetrenowanie. Dzieci szybko się regenerują, a ich treningi nie są bardzo intensywne.

U nastoletnich piłkarzy sprawa może wyglądać już nieco inaczej. Treningi są intensywniejsze, a ich liczba przekracza ilość dni w tygodniu. Weekendy podczas rozgrywek ligowych wyglądają tak, że albo sobota mecz/niedziela wolna, albo sobota trening/niedziela mecz. Czasu na odpoczynek jest jak na lekarstwo. Dodatkowo nie ma ferii zimowych, bo to czas wolny od szkoły ale nie od treningów, a wakacje letnie trwają 2 tygodnie.

To jak u piłkarzy grających w najlepszych ligach świata, tyle że tamci nie muszą chodzić dodatkowo do szkoły i mają sztab ludzi dbających o regenerację. Nauka w liceum jest bardziej wymagająca i stresująca niż w podstawówce, do tego często dochodzi mieszkanie z dala od domu, w szkolnej bursie, gdzie w pokoju 4-osobowym trudno o spokój i dobry sen. Jest więc nierzadkim przypadkiem przetrenowanie u młodzieży licealnej.

Co my rodzice możemy zrobić ? Przede wszystkim być CZUJNYM. Jeśli wymienione powyżej oznaki nie mijają przez dłuższy czas, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę możliwość przetrenowania i zadbać o fachową pomoc (lekarza sportowego lub dietetyka). Zlecone przez nich badania (np. hormonalne) mogą dać szybką odpowiedź a zalecana suplementacja i zabiegi regeneracyjne wspomóc powrót do sił. Od najmłodszych lat uczcie dzieci regeneracji, zdrowego odżywiania, uważności na sygnały płynące z ciała.

Życzę, aby wasze dzieci znały przetrenowanie wyłącznie z literatury 💪🔋