Zapotrzebowanie energetyczne sportowca

Czy pomyślałaś kiedyś, że głodzisz dziecko? Pewnie nie. Ale czym innym jest deficyt kaloryczny jak nie głodzeniem? Mój trenujący intensywnie syn już na początku sezonu był często zmęczony i apatyczny. Ledwo dociągał do końca meczu, a po nim długo się regenerował. Nie przyszło mi wtedy do głowy, że chłopak przez wakacje urósł, nabrał masy i tym samym zwiększyło się jego zapotrzebowanie na kalorie. Większy i szybszy samochód potrzebuje więcej paliwa.

Jeśli nie planujesz wizyty u dietetyka, weź sprawy w swoje ręce.

✍🏼 oblicz zapotrzebowanie kaloryczne uwzględniające aktywność fizyczną swojego sportowca

✍🏼 skontroluj i dostosuj kaloryczność jego posiłków

To pierwsze jest łatwe – w Internecie znajdziesz kalkulatory, które obliczą za Ciebie zapotrzebowanie. Jeśli potrzebujesz pomocy w obliczeniu napisz.

Kontrolowanie kalorii też nie jest tak skomplikowane jakby się mogło wydawać. Ja np. korzystam z aplikacji „Fitatu”, albo” Kalkulator kalorii”. Jeśli wpiszesz do niej poszczególne posiłki sportowca, dowiesz się ile kalorii mu dostarczyłaś. Co więcej, dostaniesz informacje o makroskładnikach. Dieta piłkarza powinna w 50-70% składać się z węglowodanów (w zależności od aktywności). Czy jesteś w stanie obliczyć to na oko? Raczej nie.

Pocieszę Cię – nie musisz robić tego codziennie przez kolejne lata trenowania, chociaż to byłby ideał. Sprawdź na początek ile kalorii mają posiłki, które obecnie podajesz w ciągu całego dnia. Rób to przez kilka dni. Jeśli podaż kalorii jest taka jak powinna, tak trzymaj, ale za pół roku sprawdź znowu, czy zapotrzebowanie nie wzrosło. Jeśli jest zbyt mała, sprawdź czego brakuje (węglowodanów czy białka, bo raczej nie tłuszczy) i zwiększ ilości. Efekty zmiany podaży kalorycznej powinny być widoczne po tygodniu. Dasz radę, a jak nie to masz mnie 😀

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s