Po co dziecku sport ?

Po co dziecku sport? Jeśli kiedykolwiek Twoje dziecko obudzi w sobie lenia, a Ty będziesz skłonna przyczynić się do jego próśb o zaniechanie treningów, przeczytaj spokojnie poniższą listę i odpowiedz sobie, czy chcesz odebrać mu możliwość korzyści z uprawiania sportu.

REGULARNY SPORT W ŻYCIU DZIECKA :

 • tworzy zdrowe ciało, buduje prawidłowo mięśnie, wzmacnia kości. Wiele cech, typu wytrzymałość, elastyczność czy szybkość kreują się wraz ze wzrostem dziecka i to właśnie wtedy człowiek buduje swój potencjał na dorosłe lata
 • zwiększa wydolność i buduje zdrowy układ naczyniowo-sercowy
 • pomaga w nauce – ćwiczenia, zwiększając dopływ krwi do mózgu, podnoszą poziom noradrenaliny i endorfin, a to z kolei zwiększa poziom czynników wzrostu, pobudzających tworzenie się nowych komórek nerwowych i połączeń między nimi. Specjaliści z Laboratory of Biochemistry and Neuroscience University of Tsukuba wykazali, że sport w połączeniu ze zdrową dietą powoduje tworzenie się nowych sieci neuronowych a co za tym idzie, mózg dziecka zaczyna działać efektywniej, zwiększa się umiejętność koncentracji i reagowania na sytuacje problemowe.
 • zapewnia prawidłową przemianę materii i szczupłe ciało, co zapobiega wielu chorobom (np. cukrzycy)
 • trenuje koordynację i równowagę (niezbędną nie tylko w życiu codziennym, ale też w wykonywaniu wielu zawodów)
 • wzmacnia odporność przez treningi na świeżym powietrzu (dotlenia, zwiększa pojemność płuc, uodparnia na wirusy i bakterie)
 • wzmacnia pewność siebie i poczucie własnej wartości, a bez tego w dorosłym życiu ani rusz
 • ćwiczy charakter – uczy wytrwałości, konsekwencji, ambicji, podejmowania decyzji, radzenia sobie z porażkami, samodzielności, stawiania i realizacji celów, rywalizacji, odwagi …
 • rozwija umiejętności społeczne (warto pokazać dziecku, że koledzy nie kończą się na szkole, że poza nią można też znaleźć przyjaciół)
 • sprawia, że dziecko jest szczęśliwe (wysiłek produkuje endorfiny, a sukcesy wywołują dumę)
 • pomaga uwolnić nadmiar energii, tak charakterystyczny dla dzieci, które skazane są na kilkugodzinne przesiadywanie w ławkach szkolnych
 • chroni przed używkami. Sportowy styl życia zakłada powstrzymanie się od używek,

A CO TY, PRÓCZ ZDROWEGO DZIECKA, ZYSKUJESZ DLA SIEBIE ? Towarzysząc synowi w jego drodze zrozumiałam wreszcie piłkę nożną (tak, jestem z tych mam, które rozumieją co to spalony 😉 , poznałam wielu ciekawych specjalistów, zawarłam ciekawe i długoletnie znajomości, nauczyłam się fotografii sportowej, poszerzyłam wiedzę dietetyczną i psychologiczną, przeżyłam mnóstwo niesamowitych emocji. Jeżdżąc na mecze, poznałam miejscowości i obiekty sportowe, których pewnie nigdy bym nie odwiedziła. Jestem przekonana, że gdyby nie bycie mamą piłkarza, byłabym innym człowiekiem. DZIĘKUJĘ CI SYNU !

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s