Balans w sporcie gwarancją wyników

Miałam okazję być na spotkaniu z Robertem Lewandowskim, który opowiedział o swojej karierze. Chłonęłam każde jego słowo, mając na uwadze mojego syna piłkarza i kwestie które mogłabym wykorzystać. Nie wiem dlaczego, ale najbardziej zapadła mi wtedy uwaga Roberta, że dla niego trening jest tak samo ważny jak regeneracja. Stawia je na równi. Zaczęłam wtedy zgłębiać temat, więc dzisiaj parę słów o niej.

Przemyślana regeneracja pozwala na:

  • lepsze efekty kolejnego treningu
  • uniknięcie przetrenowania
  • uniknięcie kontuzji i zachorowań
  • lepsze nastawienie psychiczne

Najważniejszy dla regeneracji organizmu jest sen. Regularne spanie po 8 godzin jest kluczowe. Pokój powinien być przewietrzony i zaciemniony. Pamiętam jak Robert wspominał, że wszystkie diody emitujące niebieskie światło ma zaklejone, żeby nie zakłócać snu. I że pozwala sobie na krótkie drzemki w ciągu dnia. Odkąd Kuba trenuje codziennie (często 2x dziennie) i zaczął intensywnie rosnąć, drzemki zdarzają mu się bardzo często i szybko stawiają go na nogi.

Druga ważna kwestia w kontekście regeneracji to odżywianie, czyli uzupełnienie utraconej energii. Dla regeneracji najważniejsze są węglowodany (pisałam o nich wcześniej) i białka. Zużyty podczas treningu glikogen (czyli paliwo) uzupełnimy jedząc bezpośrednio po treningu węglowodany. Jeśli tego nie zrobimy, organizm wykorzysta energię z mięśni, a tego nie chcemy. Zjedzenie „węgli” do 2 godzin po treningu przyspiesza regenerację o 300%.

Bardzo ważne dla regeneracji jest nawodnienie. Po treningu należy wypić litr wody, żeby nawodnić organizm i wypłukać wszelkie metabolity, przyśpieszyć syntezę białek i glikogenu.

Istotne jest uzupełnienie mikroelementów i witamin. Dla sportowców najważniejsze są, zwłaszcza zimą, magnez, potas, wapń, cynk, żelazo, wit.C i D3, ale radziłabym skonsultować suplementację z lekarzem. Polecam wyciąg z wiśni kwaśnej o udokumentowanym wpływie na szybkość regeneracji.

Na zmęczone mięśnie pomogą takie rytuały jak masaż, sauna czy kriokomora, ale wiadomo, że to duży koszt i trudna dostępność. Pod ręką natomiast mamy zawsze zimną wodę. Kąpiele, polewanie obolałych mięśni czy przykładanie lodu przynosi ulgę i przyśpiesza procesy regeneracyjne poprzez ich silne miejscowe ukrwienie.

Tanie i bardzo skuteczne metody regeneracji to rozciąganie i rolowanie czyli automasaż, o którym pisałam wcześniej.

Regenerację przyśpiesza też umiarkowana aktywność fizyczna, czyli spacer, albo rekreacyjna jazda na rowerze.

Małym piłkarzom temat może wydawać się odległy, ale ze wzrostem intensywności treningów nabiera znaczenia.

pilkanozna #mamapilkarza #regeneracja #motywacja #clj #pilkamlodziezowa #pilkakobiet #pilkajuniorska #robertlewandowski #rl9 #balans #relaks #pzpn #laczynaspilka #laczynastrenowanie #mecz #kibic #pilkarz #pilkarka

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s