Porażki

Przez 10 lat kibicowania Kubie, widziałam na boiskach wiele smutku i łez, a z wiekiem złości i zawodu. Każdy sportowiec dobrze zna smak porażki, bo nie ma sportowca, który tylko zwycięża. Zresztą porażką dla zawodnika jest nie tylko przegrany mecz, może być też brak powołania, oglądanie meczu z ławki, niewykorzystany karny czy samobój. A że porażki zdarzają się również poza boiskiem, warto nauczyć dziecko jak sobie z nimi radzić. Wiem, że dzięki tej umiejętności mój syn lepiej poradzi sobie w dorosłym życiu.

Najważniejsze co może zrobić rodzic to:

 • dać dziecku swoją uwagę, czas, empatię.
 • porozmawiać z dzieckiem spokojnie, spytać co czuje, pokazać że jego emocje są dla ciebie ważne,
 • spytaj czy potrzebuje rozmowy, czy może chce pobyć w samotności. Każdy jest inny, nie narzucaj się
 • nie analizuj meczu, nie krytykuj.
 • daj do zrozumienia, że nie jest samo, powiedz, że je kochasz bez względu na błąd. Dla ciebie jest to oczywiste, ale ono czuje, że cię zawiodło.
 • nie mów „nic się nie stało” bo poczuje się zlekceważony
 • wyjaśnij, że smutek i złość są takimi samymi uczuciami jak radość i każdy je czasem odczuwa
 • opowiedz o swoich smutnych doświadczeniach, porażkach, niech zobaczy, że nie tylko ono musi się z nimi zmagać
 • opowiedz , jak Ty radzisz sobie ze smutkiem (idziesz na spacer, zakupy, dzwonisz do przyjaciółki)
 • zaproponuj kino, lody, rozładuj atmosferę
 • podkreśl, że bez względu jak duży jest jego smutek to z czasem mija
 • pytaj czego go nauczył popełniony błąd czy porażka
 • zapytaj co mu wyszło w meczu dobrze

„Ponosiłem porażkę za porażką, to dlatego odniosłem sukces” powiedział Michael Jordan. Nastoletni piłkarze, którzy swoją przyszłość wiążą ze sportem, muszą sobie uświadomić, że błąd i porażka są koniecznym elementem rozwoju zawodnika. Wygrana cieszy, ale to porażka uczy. Daje informację zwrotną co udoskonalić, na co zwrócić uwagę. Jeśli sportowiec jest nastawiony na rozwój to porażka podziała motywacyjnie i zachęci do bardziej wytężonej pracy. Jeśli zawodnik jest nastawiony na zdobywanie medali i pucharów, wtedy każda przegrana będzie dla niego bolesnym doświadczeniem i niczym więcej. Doprowadzi to do frustracji, spadku motywacji i zakończenia aktywności sportowej. Bo skoro nie wygrywa to po co ma się męczyć. Dlatego mówi się, że przetrwają najwytrwalsi i najsilniejsi psychicznie.
Dojrzały zawodnik szybko zapomina o porażce, bo ma w głowie kolejny start i jak najlepsze przygotowanie się do niego. Przeszłości nie zmieni, a nad przyszłością może popracować.

Jeśli powyższe propozycje, wynikające z moich doświadczeń, nie pomogą, polecam zwrócić się na rozmowę do psychologa sportowego. Czasem problem przeżywania porażki leży głębiej, a czasem nawet tkwi w nieświadomym zachowaniu nas – rodziców.

mamapilkarza #pilkanozna #psychologiasportu #pilkamlodziezowa #pilkakobiet #porazka #zwyciestwo #clj #tatapilkarza #mecz #futsal #nevergiveup #motywacja

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s